Informator dla kobiet ciężarnych

Dla kogo opieka położnej ?

Opieka położnej należy się każdej kobiecie, niezależnie od wieku, aż do jej śmierci. Opieką objęte są również noworodki niezależnie od płci, do ukończenia 6 tygodnia życia.

Opieka położnej nad kobietą w ciąży, zajęcia w szkole rodzenia

Kobietom w ciąży, przysługuje opieka położnej również przed porodem, są to tzw. wizyty edukacyjne, w czasie których położna może rozwiać obawy przyszłej mamy co do przebiegu ciąży, porodu czy połogu.  W czasie takiej wizyty, położna może zmierzyć tętno dziecka. W okresie 21 tygodnia-do końca ciąży, po uzgodnieniu, według zapotrzebowania pacjentki.

Opieka poporodowa położnej środowiskowej

Po porodzie, świeżo upieczonej mamie i noworodkowi do 6 tygodnia, przysługuje 4 – 6 maksymalnie, w zależności od potrzeb, wizyt położnej, są to tzw. wizyty patronażowe.

Opieka pooperacyjna lub pozabiegowa położnej

Każdej kobiecie po zabiegu/operacji ginekologicznej, przysługuje opieka położnej do momentu wyleczenia ran, według zaleceń lekarza.

Co zrobić aby skorzystać z usług położnej/szkoły rodzenia bezpłatnie?

Osoba starająca się o darmowe usługi położnej powinna posiadać ubezpieczenie zdrowotne. W dalszej kolejności, należy znaleźć położną, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Następnie składamy deklarację z wyborem położnej POZ. Od tej pory przysługuje nam darmowa opieka położnicza.  Możemy wybierać położną świadczącą usługi w innej miejscowości, o ile wyrazi ona zgodę na dojazdy do nas. Jest to szczególnie wygodne w dużych miastach, gdzie są problemy ze świadczeniem tego typu usług.

Ponieważ dbamy o najwyższe standardy, nasze zajęcia wzbogacamy o spotkania z ekspertami wielu specjalizacji. NFZ refunduje jedynie część teoretyczną. Zajęcia z udziałem specjalistów, są bezpłatne w ramach lojalnościowej dalszej opieki poporodowej.  W wypadku zmiany położnej po porodzie,  – jest zwrot kosztów za usługi ponad standardowe.

Minimalna kwota zadośćuczynienia w ramach uczestnictwa z dodatkowych usług, które nie pokrywa NFZ to kwota : 100 zł dopłaty – tylko w wypadku ZMIANY położnej. Wiadomość ma wiarygodność prawniczą

Dla kogo zajęcia w szkole rodzenia?

Szkoła rodzenia polecana jest wszystkim osobom, które chcą świadomie podejść do tematu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Są to zajęcia szczególnie polecane dla osób, które po raz pierwszy zostają rodzicami.

Szczególnie zapraszamy do zapisywania się na zajęcia przyszłe mamusie wraz z tatusiami. Wspólne uczestnictwo w szkole rodzenia buduje więź pomiędzy rodzicami a ich jeszcze nienarodzonym dzieckiem. To również doskonała okazja dla panów do oswojenia się z nową rolą i dzieckiem.

Kiedy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Do szkoły rodzenia warto zapisać się  ok. 20-25 tygodnia ciąży (II i III trymestr). Przyszła mamusia czuje się wtedy najlepiej, a brzuch jeszcze nie jest tak duży, żeby utrudniał wykonywanie ćwiczeń, czy nie pozwalał skupić się w trakcie wykładów. Zapisując się na konkretny kurs, weźmy pod uwagę czas jego trwania, aby skończył się do max. 32 tygodnia ciąży.

Czego nauczysz się na naszych zajęciach?

  • dowiesz się wszystkiego o ostatnim okresie ciąży;
  • co warto kupić na wyprawkę dla niemowlaka;
  • co spakować do szpitala dla siebie i dla dzidziusia;
  • poznasz etapy przebiegu porodu oraz jakie działania w ich trakcie podejmować;
  • zgłębisz tajniki opieki i pielęgnacji nad maluszkiem;
  • dowiesz się co to jest laktacja oraz jak postępować w przypadku wystąpienia problemów.

Co zabrać na zajęcia w Szkole Rodzenia?

Zajęcia w szkole rodzenia obejmują zarówno wykłady jak i ćwiczenia praktyczne. Warto więc albo ubrać się luźno, albo zabrać sportowe ubranie, które pozwoli czuć się swobodnie i wykonywać ćwiczenia.  Zazwyczaj Szkoła wymaga również od lekarza prowadzącego ciążę zaświadczenia, o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w kursie.  My nie wymagamy. Ćwiczenia w naszej szkole są lekkie,  ogólnie poprawiające samopoczucie,  wzmacniające mięśnie dna miednicy i usprawniające kręgosłup. Ćwiczenia prowadzone są pod opieką fizjoterapeuty.

Jeśli chcemy ze szkoły rodzenia korzystać bezpłatnie, musimy posiadać dokument uprawniający do refundacji zajęć z NFZ.

 

Terminy zajęć

Plan szkolenia