Cytologia Nowa Huta

Już od początku 2018 roku, zapraszamy do naszego gabinetu na Os. Piastów 40 (Nowa Huta), do wykonywania cytologii.

Przypominamy, że  badanie cytologiczne jest refundowane przez NFZ, dla kobiet w wieku 25-59 lat.

Dlaczego wykonywanie cytologii jest tak ważne?

Cytologia pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowych komórek, które mogą stać się przyczyną nowotworów np. raka szyjki macicy, jednego z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Wczesne wykrycie takich zmian, daje duże prawdopodobieństwo na wyleczenie.  Ale cytologia to również diagnostyka nabłonka pochwy czy też możliwość stwierdzenia zakażenia brodawczakiem ludzkim. Jest to również podstawowe badanie zalecane wszystkim kobietom w ciąży.

Zaleca się wykonywanie cytologii u kobiet raz w roku, a u kobiet z grupy zagrożonej (np wystąpienie raka macicy w rodzinie) nawet raz na 6 miesięcy.

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Na badanie najlepiej zgłosić się min 4 dni po miesiączce i nie później niż 4 dni przed spodziewaną datą miesiączki. W ciągu 24h przed pobraniem materiału do cytologii nie można współżyć czy poddawać się badaniu ginekologicznemu. Jeśli cierpisz na infekcje, warto najpierw je wyleczyć. Przed badaniem nie powinno się przez kilka dni robić irygacji pochwy czy też stosować innych leków dopochwowych.

Jak wygląda pobranie cytologii?

Lekarz lub położna za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera  komórki z szyjki macicy. Komórki przenoszone są na szkiełko i tam utrwalane za pomocą specjalnego czynnika. Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium, gdzie jest dokładnie analizowany.  Samo pobranie materiału trwa chwilę i jest bezbolesne. Jednak na wynik badania poczekać należy nawet do 4 tygodni.

Ważne jest, aby materiał do badania pobierała osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Źle pobrana próbka nie będzie nadawała się do badania. W naszym gabinecie próbki pobiera doświadczona położna z odpowiednim certyfikatem.